De plantensoorten die tot deze familie horen kunnen heel verschillend zijn van fijne, tere kruiden tot flinke struiken. Maar op grond van moleculairbiologisch onderzoek blijken deze evolutionair nauw verwant te zijn.
Steden staan vaak vol met bomen. Veelal worden deze er nu vanuit esthetisch oogpunt geplant en zorgen voor een vriendelijk straatbeeld. Een luxe die met name bij de moderne tijd lijkt te horen. Maar ook lang geleden, werden bomen vaak midden in de stad geplant.
Ogenschijnlijk lijken er wel evenveel bloemvormen als bloemen van plantensoorten te zijn. De vormenrijkdom van bloemen is schier onbeperkt. Toch is er als we nauwkeuriger gaan kijken naar de diverse bloemvormen een duidelijke regelmaat te vinden. Het is zelfs zo, dat sommige bloemvormen heel kenmerkend zijn voor een grotere groep van plantensoorten. Dat valt heel erg goed op bij het nader beschouwen van sommige plantenfamilies.
Maart is de eerste maand van de meteorologische lente. De gemiddelde temperatuur is, gemeten over een lange periode, ongeveer 5,8 graden Celsius. Je ziet dan ook dat de plantenwereld duidelijk actief aan het worden is. Niet alleen de bolgewassen in tuin of park priemen boven de aarde uit, maar je ziet ook allerlei bloemen tevoorschijn komen.
Het is wonderlijk wat je nu al dicht bij huis kunt aantreffen aan bloeiende planten. Vandaag, 24 februari 2019, met een zonnig weertje en temperaturen die in het zuiden oplopen tot 17 graden in de schaduw hebben we op onze wandeling langs de Maas en in de Kleine Weerd de volgende bloeiende soorten kunnen aantreffen.
De lente komt er aan! Dit weekend wordt er zonnig weer met hoge temperaturen verwacht. Dit is niet alleen goed nieuws voor de mens maar ook voor de bloeiende planten. Net als wij, zullen ook veel insecten naar buiten gelokt worden om op zoek te gaan naar de lentebloeiers.
Boekbespreking door Maurice Martens Nova Flora Neerlandica is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Botanische Vereniging. Het doel is een nieuwe wetenschappelijke flora te verzorgen in de traditie van Flora Neerlandica, een initiatief uit de tweede helft van de negentiende eeuw om de Nederlandse vaatplanten tot in detail te beschrijven. Deze Flora Neerlandica is destijds nooit in zijn geheel tot stand gekomen.
Een wel heel bijzonder gebruik van stukjes stengel van de Holpijp is aan het licht gekomen bij archeologische opgravingen in Nijmegen-Noord, in een grafveld dat vermoedelijk langs de Romeinse weg van Nijmegen naar Elst lag.
De termen tweemachtig en viermachtig die voor bepaalde plantensoorten gebruikt worden roept ongetwijfeld vragen op bij de beschouwer van onze inheemse wilde plantensoorten.
De kruidachtige planten uit deze familie hebben tegenoverstaande bladeren. Dit zijn enkelvoudige bladeren met een gave bladrand. De regelmatige viertallig of vijftallig bloemen zijn tweeslachtig en staan vaak in bijschermen.